A Raw Vegan Mama’s Weekly Grocery Cart

12 Mar

A lot of people ask me where I shop, how I shop and how much produce do I buy:

  • WHERE: for the most part, I shop at my local health food store because they source things as locally and as seasonally as they can. I also shop at www.vitacost.com for non-perishable items.
  • HOW: I buy organic produce when on sale: produce is 30% off on Thursdays and Sundays at our local store. I am astounded at how much money I save just by dropping by on these days! I typically only visit the organic produce, bulk and oil/vinegar sections.
  • HOW MUCH: take a look at the photos, below, of my typical shopping cart from different angles:

I am usually the person with the most produce in their cart every time I check out at the cash register. We rarely eat out as a family, so what you see in my cart, above, is everything we eat in a week. We don’t buy extras, like Starbucks coffee or a Krispy Kreme Doughnut or pop into a shop/restaurant midweek for more food.

Bringing the produce home. The top drawer is filled with nuts and dried fruit. The bottom drawer is filled with hardier veggies, like carrots, celery and mushrooms. This is not all the produce at home as we have fruit baskets on our counters too!

When this photo (above) was taken, I spent $200. $200 – $250/week for groceries is typical for us. According to the US Bureau of Labor Statistics, an average American consumer (single or families with dependents) spent $6,129 in 2010 on food ($3,624 at home and $2,505 away from home). That’s around $118 on food/week. Although we are a 3 person household, I want to say that I buy for a typical 4 person household because my athlete husband eats double a normal adult portion at any meal. Whichever way you look at it, as a high raw and organic vegan 3-person household, it seems we are spending a low $67 on food/person/week to a high of $83 on food/person/week – and the numbers decrease when you factor in how much we consume. That’s not bad at all!

Advertisements

5 Responses to “A Raw Vegan Mama’s Weekly Grocery Cart”

  1. Veronica March 12, 2012 at 11:41 pm #

    Very informative!! Love the price breakdowns, now I don’t have to feel so guilty on what I spend on my organic produce!

    One q, is the thurs/sun sale applicable for your store or is that fairly universal? Ty!

    • Mama In The Kitchen March 13, 2012 at 12:01 am #

      Hi Veronica! Haha.. the thurs/sun sale is only applicable in my local store… wouldn’t it be nice if that was fairly universal??? I heard a mother there say it is cheaper to buy at our health food store on sale days than go to Walmart for their organic produce. What can I tell you, my local health food store is a gem!!!

  2. Chris March 13, 2012 at 7:44 am #

    I am jealous. My mouth was watering and my eyes were bulging at the sight of that grocery cart and the thought of the awesome eats you’ll be making!!!

    • Mama In The Kitchen March 13, 2012 at 4:42 pm #

      Chris… just picture all the work from scratch ahead of me… and your muscles may begin to tire! 😉 Haha.

Trackbacks/Pingbacks

  1. How I Celebrated Earth Day This Week « - April 22, 2012

    […] brought my own grocery bags to pack my groceries in after paying at the cashier’s – but I used those thin plastic bags when segregating and putting produce and bulk foods in my cart.  I knew it wasn’t exactly […]

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: